Aromaterapia v zimných mesiacoch

Aromaterapia v zimných mesiacoch

Osobne neužívam žiadne lieky. Vyhýbam sa chemikáliám aj v kozmetike. Takže čo robiť, keď letí okolo mňa vírus a sadne na mňa? ;) Vtedy siahnem po aromaterapii.

Áno, aj ja si viem sama už všeličo namiešať. No nemám predsa doma všetky éterické oleje, a tak je veľmi pohodlné siahnuť po vopred namiešanej fľaštičke, určenej na špecifický problém. A o tom presne je prírodná kozmetika od Ingeborg Stadelmann a Bahnhof Apotheke. Áno, je to presne tá Inge, ktorá napísala známu knihu „Zdravé těhotenství, přirozený porod“ - tú „bibliu“ pre prirodzený pôrod. Táto kozmetika je presne - bez konzervantov, bez chemikálií, bez parabénov, bez SLS a iných škodlivých látok. No ale späť k aromaterapii...

Aroma olej pri prechladnutíAko prvé siahnem po Aroma oleji pri prechladnutí, ktorý pri prvých príznakoch nachladnutia nakvapkám do nášho domáceho difúzora. Pustím ho na niekoľko hodín cez deň, a keď sme na tom trochu horšie, tak aj večer pri zaspávaní, alebo aj na noc. Ide o vopred namiešanú čistú zmes éterických olejov. (Oleje od Ingeborg Stadelmann sú, okrem iného, skvelé aj v tom, že spolu s Bahnhof Apotheke namiešali aj oleje vhodné pre tehotné ženy a dojčatá. Tu však treba byť opatrný, lebo nie všetky oleje sa odporúčajú v tomto období používať. Avšak túto zmes odporúča Inge pre tehotné ženy aj dojčatá.)

„Táto balzamovo voňajúca, hrejivá a hlieny rozpúšťajúca zmes éterických olejov, uvoľňuje dýchacie cesty a má zároveň protizápalové a antibakteriálne účinky. Táto zmes olejov vznikla na základe požiadavky mať jemnú ale efektívnu zmes pre citlivých ľudí počas citlivého obdobia. Vyvinula som ju špeciálne pre novorodencov a pre matky v očakávaní.„ I.Stadelmann, Bewährte Aromamischungen, 2009 Stadelmann Verlag.

Ukludnovac bolaveho hrdlaKeď ma začne bolieť hrdlo, niekoľkokrát denne si ho vykloktám soľnou zmesou Ukľudňovač boľavého hrdla. Je to vopred namiešaná zmes éterických olejov v morskej soli, spolu so vzácnym jojobovým olejom. Soľ pôsobí dezinfekčne, jojobový olej zase uľahčí rozmiešanie éterických olejov vo vode. Zmes ďalej obsahuje levanduľu, ktorá upokojuje ale najmä dezinfikuje. Tymian je silný bojovník proti všetkým zlým baktériám a medovka tiež upokojuje.

Ja na túto zmes jednoducho nedám dopustiť. Už niekoľkokrát ma „zachránila“. Naberiem si tak ½ lyžičky zmesi a rozpustím v troške teplej vody. S týmto roztokom si vykloktám dva až trikrát hrdlo. Urobím to aj niekoľkokrát denne.

Obzvlášť ráno, večer a pred spaním, použijem buď telový olej pri prechladnutí - Tymianovo angelikový olej (na celé telo), alebo balzam na ľahšie dýchanie – tymianovo myrtový balzam (na krk a hruď). Oba majú podobné zloženie aj účinok, tak vyberám podľa môjho pocitu. Ak cítim bolesť hlavne v hrdle, po prípade mám aj kašeľ, tak volím Balzam. Ak sa cítim celkovo zle, s nábehom na chrípku, tak volím Olej.

Oba sú tak jemne a citlivo namiešané, že ich Ingeborg spolu s Bahnhof Apotheke odporúčajú aj pre tehotné ženy a dojčatá. Čím je bábätko menšie, tým menšie množstvo odporúča použiť, resp. zriediť ešte napr. olivovým olejom. Pokojne aj tým z kuchyne...

Balzam proti kašľu"Balzam proti kašľu“ ako ho nazýva Ingeborg Stadelmann „má bylinkovú vôňu a upokojujúci efekt, ktorý rozpúšťa hlieny a tak by mal byť štandardnou súčasťou domácej lekárničky. Bol vyvinutý tak, aby spoľahlivo fungoval v kombinácii s homeopatikami (takže neobsahuje ani gáfor, ani eukalyptus, ani mätu). Má jemnú vôňu, ktorú majú radi aj deti.„ I.Stadelmann, Bewährte Aromamischungen, 2009 Stadelmann Verlag.

Je to mäkký balzam, bez konzervantov a bez vody. Tú hustotu, alebo „balzamovosť“ robí bambucké maslo, lanolín a včelí vosk. Olivový, mandľový a jojobový olej, ako aj olej z baobabu, sú parádne rastlinné oleje, ktoré vyživujú pokožku a zároveň „nesú“ v sebe tie éterické oleje. Čisté éterické oleje sú veľmi koncentrované a preto sa pri použití na pokožku zmiešavajú s rastlinnými olejmi.

Balzam obsahuje tieto éterické oleje: myrtový olej, yzopový olej, olej z borovice limbovej, olej zo šalvie a z tymianu, olej z niaouli. Sú to antibakteriálne, antiseptické, dezinfekčné oleje, vhodné pri zápaloch dýchacích ciest. Pomáhajú uvoľňovať dutiny.

Ja tento balzam natieram sebe, ale aj mojím deťom - na hruď, krk, ale aj na chrbát. Balzam nie len uľahčuje dýchanie, ale aj upokojuje dusivý kašeľ a rozpúšťa hlieny. Napr. pri mojom nočnom dusivom kašli som si ho natrela na krk a o pár minút som už spokojne spala ďalej. Rýchlo ním viem natrieť moje deti aj počas dňa, pokiaľ by celotelové natretie nevydržalo.

Olej pri prechladnutíTelový olej pri prechladnutí - Tymianovo angelikový olej má ako základ použitý mandľový, jojobový a sezamový olej, ktoré vyživujú pokožku a tvoria základ pre použité éterické oleje. Telový olej má vzhľadom na jeho celotelové použitie, nižšiu koncentráciu éterických olejov. Ja si tento olej najradšej natieram na ešte mokré telo - po sprche. Ľahko sa tak rozotrie a pokožku pekne hydratuje (spolu s tou zvyšnou vodou po sprche). Éterické oleje sa tak dostanú do tela nie len čuchom, ale hlavne cez pokožku. Mojím deťom ho natriem na celé telo, občas aj spravím ľahkú masáž.

Olej ďalej obsahuje tieto rastlinné extrakty alebo éterické oleje: kajeputový extrakt, tymianový olej, šalviový olej, angelikový olej, olej z borovice limbovej a nechtíkový extrakt.

Olej z koreňa angeliky podporuje imunitu, má bylinkovú vôňu, ktorá je pre mňa mimoriande príjemná najmä v období prechladnutia. Keď som zdravá, tak mi veľmi nevonia. Olej pomáha pri opuchnutej nosovej sliznici, ktorú upokojuje.

„Koreň z angeliky posilňuje vnútorný hlas, a vlastnú silu, stabilizuje chorých a slabých a navracia im energiu a odvahu“ I.Stadelmann, Bewährte Aromamischungen, 2009 Stadelmann Verlag.

Telový olej pri prechladnutí - Tymianovo angelikový olej si môžete zakúpiť tu a balzam na ľahšie dýchanie – tymianovo myrtový balzam tu.

Balzam s angelikouBalzam s angelikou, to je taká tajná zbraň. Tvári sa veľmi nevinne. Malé, 9ml balenie. No verte, či neverte, mám ho už snáď tri roky. A to ho používame celá rodina, pravidelne pri každom prechladnutí. Či už máme upchatý nos, alebo nos ako vodovod. Na jedno natretie použijem množstvo ako maličký hrášok. Pri nádche si ho natieram okolo nosných dierok. Moja dcéra ho veľmi nemusí a tak jej ho natriem až keď spí. Ale môj syn s ním nemá problém. Ja ho milujem.

„Tento balzam je jeden z najviac ocenených balzamov z Bahnhof Apotheke. Je vhodný aj pre niekoľkotýždňových novorodencov, ktorí majú soplík, ale aj pre bábätká a staršie deti. Pre novorodencov zväčša stačí natrieť cca 0,5cm balzamu na kúsok látky a zavesiť nad postieľku. Starším deťom natrite tenučkú vrstvu okolo nosných dierok. Ak sa u Vášho bábätka, alebo dieťatka objavia prvé známky kašľa, môžete balzam natrieť na hrudník aj chrbát.“ I.Stadelmann, Bewährte Aromamischungen, 2009 Stadelmann Verlag.

„Balzamovosť“ zabezpečuje lanolín a včelí vosk. Éterické oleje nesie olivový olej s výťažkom z ľubovníka bodkovaného, ktorý má upokojujúce účinky a redukuje bolesť a začervenania. Takže na môj nos, podráždený od vreckovky, je tento balzam ako stvorený. Ďalší zo základných olejov je olej z koreňa angeliky, ktorý podporuje imunitu a upokojuje opuchnutú nosovú sliznicu. Oreganový a tymianový olej sú všeobecne známi silní bojovníci proti baktériám.

Balzam s angelikou si môžete zakúpiť tu.

Vytvor komentár

Všetky polia sú povinné

Kód: